Choć umowa najmu okazjonalnego jest prawdopodobnie najbardziej powszechną formą wynajęcia mieszkania, w praktyce często zarówno wynajmujący jak i najemcy mają wiele pytań i wątpliwości dotyczących korzystania z tej formy najmu. Nasza kancelaria od wielu wspiera wynajmujących i najemców przy transakcjach związanych z najem okazjonalnym i bazując na naszym doświadczeniu, poniżej postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania, z którymi zwracają się Państwo do naszej. Pytania i wątpliwości dotyczą najczęściej:
Zachęcam do zapoznania się z naszymi wyjaśnieniami. Jeżeli Państwa wątpliwości czy pytania dotyczą innych kwestii omówione w tym artykule, zachęcamy do kontaktu. Wystarczy kliknąć poniżej.
/formularz kontaktowy, albo link do formularza/
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest umowa najmu okazjonalnego i czym różni się od zwykłej umowy najmu?
Umowa najmu okazjonalnego jest szczególnym rodzajem umowy najmu. Owa „szczególność” przejawia się m.in. tym, iż daje stronom większą elastyczność przy redakcji zapisów umowy, w szczególności przy podnoszeniu wysokości czynszu, a przede wszystkim umożliwia wynajmującemu sprawne przeprowadzenie eksmisji byłych najemców. W przypadku gdy Wynajmujący zgłosi zawarcie umowy najmu do urzędu skarbowego, Najemcy nie będzie przysługiwało prawo do lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego w przypadku gdyby zaszła konieczność eksmisji. Ponadto, w przypadku konieczności eksmisji „lokatora” z lokalu, nie obowiązuje tzw okres ochronny przed eksmisjami.
Sporządzając umowę najmu okazjonalnego trzeba pamiętać, m.in iż:
2. Czy umowę najmu okazjonalnego można zawrzeć w formie elektronicznej (np podpis elektroniczny ePUAP)?
Umowa najmu okazjonalnego wymaga dla swojej ważności formy zwykłej pisemnej pod rygorem nieważności.
Umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta w formie elektronicznej, ale wówczas obie strony umowy (i wynajmujący i najemca) muszą podpisać dokument kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi. Nie jest wystarczające podpisanie podpisem ePUP czy profilem zaufanym. Jeżeli wynajmujący lub najemca nie posiada kwalifikowanego podpisu elektronicznego, wówczas aby dochować formy pisemnej dla umowy najmu okazjonalnego, strony mogą podpisać umowę „korespondencyjne” tzn każda z nich, w różnym czasie złoży podpis na umowie, albo strony wymienią się podpisanymi wersjami umów. Dla pewności, że podpis na umowie złożyła właściwa osoba, strony mogą się umówić, aby podpisy zostały poświadczone przez notariusza.
Wówczas umowa najmu okazjonalnego zostanie zawarta z chwilą podpisania umowy przez ostatnią ze stron lub doręczenia ostatniej ze stron podpisanej wersji umowy.
UWAGA! Jeżeli umowa najmu okazjonalnego została inaczej niż formie niż forma pisemna np w formie elektronicznej, ale z podpisem ePUAP czy profilem zaufanym, wówczas umowa najmu okazjonalnego będzie nieważna, a jeżeli pomimo tego najemca, za zgodą wynajmującego wprowadzi się do lokalu i będzie zobowiązany do zapłaty czynszu, powstanie stosunek najmu „zwykłego” który jest jednak dużo mniej korzystny i bezpieczny dla najemcy.
3.Czy umowę najmu okazjonalnego można zawrzeć z cudzoziemcem, np z Ukrainy?
3. Jakie załączniki wymagane są do umowy najmu okazjonalnego?