Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową. Przekształcenie wymaga podjęcia szeregu czynności, w tym także z udziałem notariusza.
Od czego zacząć przekształcenie?
Do przekształcenia przedsiębiorcy wymaga się:
1) sporządzenia planu przekształcenia przedsiębiorcy wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta;
2) złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;
3) powołania członków organów spółki przekształconej;
4) zawarcia umowy spółki albo podpisania statutu spółki przekształconej;
5) dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Plan przekształcenia
Plan przekształcenia sporządza się w formie aktu notarialnego. Plan przekształcenia powinien zawierać co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia.
Do planu przekształcenia należy dołączyć:
1) projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;
2) projekt aktu założycielskiego (statutu);
3) wycenę składników majątku (aktywów i pasywów) przedsiębiorcy;
4) sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia.
Jeżeli przedsiębiorca nie jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe, o którym mowa w pkt 4 powyżej, sporządza się w oparciu o podsumowanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji prowadzonych przez przedsiębiorcę dla celów podatkowych, spis z natury, a także inne dokumenty pozwalające na sporządzenie tego sprawozdania.
Po sporządzeniu planu przekształcenia, plan należy poddać badaniu przez biegłego rewidenta w zakresie poprawności i rzetelności. Biegłego rewidenta wyznacza sąd rejestrowy właściwy według siedziby przedsiębiorcy na wniosek złożony przez przedsiębiorcę planującego przekształcenie. Termin badania planu przekształcenia wyznacza sąd rejestrowy. Termin nie powinien był dłuższy niż dwa miesiące od dnia jego wyznaczenia. Po przeprowadzeniu badania biegły sporządzi pisemną opinię i wraz z planem przekształcenia przekaże ją sądowi oraz przedsiębiorcy. Koszty pracy biegłego określi sąd, a pokrywa je przedsiębiorca.
Oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy;
Oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy powinno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego i określać co najmniej:
1) formę prawną spółki, w jaką zostaje przekształcony przedsiębiorca;
2) wysokość kapitału zakładowego albo kapitału akcyjnego;
3) zakres praw przyznanych osobiście przedsiębiorcy przekształcanemu jako wspólnikowi albo akcjonariuszowi spółki przekształconej, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane;
4) nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej.
Wpis spółki z o.o. do Krajowego Rejestru Sądowego
Kolejnym krokiem złożenie wniosku o rejestrację spółki w Rejestrze Przedsiębiorców KRS.
Wniosek o wpis przekształcenia do rejestru wnoszą wszyscy członkowie zarządu spółki.
Wniosek o rejestrację składany jest za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Do wniosku należy dołączyć wszystkie wskazane wyżej dokumenty, a ponadto m.in.: oświadczenie zarządu o pokryciu kapitału zakładowego, dokument obejmujący dane jedynego wspólnika czy oświadczenie w przedmiocie statusu przedsiębiorcy, wskazujące czy jest/nie jest on cudzoziemcem w rozumieniu o ustawy nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Wykreślenie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną z CEIDG
Wraz z rejestracją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o wykreślenie go z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIGD). Osoba fizyczna z chwilą przekształcenia prowadzonej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością traci status przedsiębiorcy.
Czynności po przekształceniu – zgłoszenia rejestracyjne VAT-R, NIP-8 i CRBR
Po wpisie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowy, zarząd spółki powinien jeszcze złożyć wniosek o: 1) o rejestrację spółki jako podatnika czynnego podatku VAT;
2) wniosek o aktualizację NIP,
3) rejestrację w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych.
Ponadto, jeżeli po przekształceniu okaże się, że spółka wypełnia definicję spółki nieruchomościowej w rozumieniu art. 4a pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, również należy dochować obowiązków informacyjnych do których takie spółki są zobowiązane.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę?
Spółce przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy.
Spółka pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Przedsiębiorca staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.
W przypadku gdy zmiana firmy przedsiębiorcy przekształcanego w związku z przekształceniem nie polega tylko na dodaniu części identyfikującej formę prawną spółki przekształconej, spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy, obok nowej firmy, z dodaniem wyrazu „dawniej” – przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia.
Przedsiębiorca odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia (czyli od dnia zarejestrowania spółki w KRS).
Przedsiębiorca odpowiada wobec spółki, wspólników oraz osób trzecich za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem, sprzecznym z prawem albo postanowieniami umowy lub statutu spółki, chyba że nie ponosi winy.
Osoby działające za przedsiębiorcę odpowiadają solidarnie wobec tego przedsiębiorcy, spółki, wspólników oraz osób trzecich za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem, sprzecznym z prawem albo postanowieniami umowy lub statutu spółki, chyba że nie ponoszą winy.
Biegły rewident odpowiada wobec przedsiębiorcy za szkody wyrządzone z jego winy. W przypadku gdy biegłych jest kilku, ich odpowiedzialność jest solidarna.
Roszczenia powyższe przedawniają się po upływie trzech lat, licząc od dnia przekształcenia
Artur Rosiński
Zastępca notarialny.